Op 27 februari werd in een feestelijke setting in kosjer restaurant Pinto in Amsterdam het Joods Marokkaans Netwerk Amsterdam gelanceerd. Met een klik op het toetsenbord van de computer door burgemeester Job Cohen ging de website van het netwerk de lucht in.
Het netwerk is het resultaat van ontmoetingen en gesprekken die vanaf 2003 plaatsvonden tussen vertegenwoordigers en individuen van de Joodse en Marokkaanse gemeenschap. Vanaf nu willen de initiatiefnemers als Amsterdamse burgers een front vormen tegen Islamofobie, antisemitisme en de verharding in het sociale en politieke klimaat.
Ruben Vis (Centraal Joods Overleg), Karima Belhaj en burgemeester Job Cohen informeren de aanwezigen over de oorsprong van het initiatief. Ruben Vis vertelt: “In 2003 werd de dodenherdenking door Marokkaanse jochies verstoord. Dit kwam nog bovenop het groeiende aantal antisemitische incidenten en het feit dat leraren steeds meer moeite leken te hebben de Tweede Wereldoorlog en de holocaust te behandelen in geschiedenislessen. De Joodse gemeenschap werd steeds bezorgder. Met die gevoelens zijn we naar de burgemeester gestapt. We vroegen hem ons te helpen de dialoog te starten met de Marokkaanse gemeenschap. Hij nodigde ons vervolgens samen met leden van de Marokkaanse gemeenschap uit in zijn ambtswoning.”
Karima Belhaj reageert: “Ik moet eerlijk zeggen dat we vanuit de Marokkaanse gemeenschap in eerste instantie niet zaten te wachten op een dergelijk initiatief. We bevonden ons in Nederland nog in de nasleep van 11 september, Marokkanen en moslims werden in toenemende mate gestigmatiseerd. We hadden geen zin om ook nog eens te worden aangesproken op antisemitisme. Het voelde alsof er voor ons helemaal geen gehoor was; we wilden ook begrip voor onze eigen situatie, in plaats van alleen begrip op te brengen voor de Joodse gemeenschap. Er bleek echter veel ruimte om met elkaar te praten over allerlei gevoelige zaken. We kwamen tot de conclusie dat we de Joodse gemeenschap graag als bondgenoot zouden zien. Voor Islamofobie en antisemitisme is simpelweg geen plaats. Daar willen wij als burgers van Amsterdam graag voor staan.”
Ruben Vis vult aan: “Wij herkennen elkaar in het thema van uitsluiting. Uitsluiting en isolatie zijn volop aanwezig in de Joodse geschiedenis. Hierin vonden we elkaar.”
Job Cohen vertelt over zijn aandeel in het initiatief: “Ik achtte het zelf ook zeer van belang dat beide gemeenschappen nader tot elkaar kwamen. Na een ietwat ‘korzelig’ begin ontstond er al na een paar ontmoetingen begrip. De neiging elkaar op dingen aan te spreken maakte plaats voor dialoog. Na een paar avonden werd het onderwerp Israël-Palestina aangesneden. Een spannend moment. Het is een gegeven dat veel Marokkanen zich identificeren met de Palestijnen terwijl de meeste Joden verwantschap voelen met de Israëli’s. De Israël-Palestina kwestie moest worden losgekoppeld van de Amsterdamse Joden en moslims. In dat gesprek werden de scherpe kantjes van het onderwerp afgehaald, al bleven de standpunten overeind staan. Het feit dat beide gemeenschappen een minderheid zijn in Amsterdam is een goede basis voor het vormen van een netwerk. Na de ontmoetingen is er een persoonlijke band ontstaan. Dat is uitermate nuttig.”
Op de vraag wat de concrete plannen zijn van het netwerk geeft Ruben Vis aan dat er al meerdere initiatieven bestaan. Het netwerk wil deze steunen en er meer ruchtbaarheid aan geven. Verder willen de initiatiefnemers steeds meer mensen uit de eigen achterban betrekken bij het netwerk. Vis wil het oprichtingsdocument aan de gehele Joodse gemeenschap presenteren. Ook wil het netwerk naar buiten treden met opiniestukken en artikelen in de media. Op den duur wil men ook buiten Amsterdam actief worden. Karima Belhaj vult aan: “We denken aan het organiseren van een politiek ca
Joods Marokkaans Netwerk Amsterdam gelanceerd
Advertentie (4)












